Słyszałaś zapewne opowieści koleżanek, sąsiadek czy babć o tym jak odpieluchowały dziesięciomiesięczne dziecko. A Twoje takie duże i dalej z pieluchą biega?! Zastanawiasz się co z nim (lub z Tobą) jest nie tak?
Otóż nic 🙂
Dziesięciomiesięczne dziecko nie jest w stanie się odpieluchować 🙂
Chyba że odpieluchowaniem nazwiemy NASZE wysiłki by w odpowiednim momencie posadzić dziecko na nocniczek i całkowicie BEZ UDZIAŁU JEGO WOLI złapać mocz czy “dwójeczkę” 🙂 Takie cuda są możliwe znacznie wcześniej. Wystarczy poznać fizjologię dziecka, narzucić sobie rygor czujności i gotowe!!!
Tyle że to nie jest odpieluchowanie
Odpieluchowanie to nauczenie dziecka świadomie załatwiać potrzeb fizjologiczne do nocniczka/na sedes. Aby było to możliwe, to musimy poczekać, aż dziecko będzie na to gotowe fizjologicznie i psychicznie. Dzieje się to najczęściej między drugimi a trzecimi urodzinami, chociaż za normę uznaje się odpieluchowanie dzieci do 5 roku życia.
Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na pożegnanie z pieluszką?
Jest kilka czynników, które to określają. Przede wszystkim obserwuj jak wygląda oddawanie moczu przez Twoje dziecko.
- Czy raczej posikuje (pieluszka zapełnia się stopniowo),
- czy opróżnia pęcherz, gdy mu “się uzbiera” (pieluszka długo jest sucha, a potem nagle robi się pełna).
- Przyjrzyj się temu jak długo pieluszka pozostaje sucha,
- czy dziecko sygnalizuje kiedy pieluszka się napełni (po fakcie).
Te wszystkie czynniki świadczą o tym na ile pęcherz jest rozwinięty. Czy potrafi już gromadzić mocz czy jeszcze nie i jak tylko odrobinę płynu się zbierze dziecko “posikuje”.
Trudno będzie nauczyć dziecka korzystania z nocniczka gdy pęcherz nie jest jeszcze gotowy na gromadzenie moczu. Efekt będzie taki, że dziecko co chwilę będzie miało mokre majteczki, a Ty będziesz się niepotrzebnie irytować. Zdecydowanie lepiej poczekać do momentu gdy pęcherz będzie odpowiednio rozwinięty. Tu nic nie przyspieszymy 🙂 Tu rządzi biologia 🙂
Innym, równie ważną informacją dotyczącą gotowości dziecka do podjęcia próby odpieluchowania jest jego sprawność fizyczna i rozwój mowy czynnej.
- Czy jest na tyle sprawny, że potrafi sam usiąść i wstać z nocniczka?
- Czy sprawnie biega by na czas dostać się do łazienki?
- Czy potrafi zsunąć i podciągnąć luźne spodenki?
To wszystko ma znaczenie w sposób znaczący przyspiesza proces odpieluchowania. Dodatkowo, jeżeli Twoje dziecko porozumiewa się już z Tobą w sposób werbalny (czyli mówi zdaniami) to też jest znacznym ułatwieniem. Będzie umiał komunikować swoje potrzeby zrozumiałym i jasnym językiem.
Odpieluchowanie to jeden z tych procesów gdzie spokojna atmosfera ma największe znaczenie. Dlatego sugeruję podejmowanie prób rozstania z pieluchą gdy dziecko będzie gotowe, na tyle świadome by samo mogło kontrolować cały proces. Pozwoli Ci to uniknąć stresów i walki o każde siku w nocniku.
Wykonaj nasz test i sprawdź na ile Twoje dziecko jest gotowe na odpieluchowanie
